CILJ ONLINE EDUKACIJE – TRENINGA : POVEĆANJE POSLOVNIH VJEŠTINA I BOLJA ZAPOŠLJIVOST
O EDUKACIJI – TRENINGU
ChatGPT je trenutno aktualna tema u poslovnom svijetu, nudi zaposlenicima efikasnu podršku u pronalasku informacija, kreativnih rješenja, ideja i drugih elemenata važnih za svakodnevno poslovanje i ubrzava izvođenje svakodnevnih zadataka te je prva popularna usluga umjetne inteligencije – spada u tzv. generativnu umjetnu inteligenciju ( drugi alati ove vrste su Gemini i Copilot ).
U bliskoj budućnosti, očekuje se da će takvi alati – web servisi – mobilni appovi postati nezaobilazan alat za zaposlenike, poduzetnike i menadžere diljem svijeta.
Ova edukacija je prije svega namijenjen onima koji žele poboljšati svoje poslovne vještine i one koji žele povećati svoje mogućnosti za bolju zapošljivost.
Sudionici će dobiti priliku da iz prve ruke iskusi moć ovog naprednog alata umjetne inteligencija na način koji je razumljiv svakom prosječnom korisniku interneta. I ne samo ChatGPT, nego će dobiti pregled o drugim usporedivim alatima poput Google Gemini ili Microsoft Copilot.
Naučit će kako koristiti generativnu umjetnu inteligenciju u različitim sektorima, uključujući svakodnevne operativne poslove u uredu, administraciju, upravljanje, ljudske resurse, marketing, oglašavanje i inovacije.
Program treninga obuhvaća praktične vježbe na primjerima iz stvarnog života, posebni naglasak je stavljen na pisanje upita, analizu odgovora, korigiranje upita i konverzaciju na prirodan način s AI alatima.
Polaznici će također naučiti kako kreirati personalizirane botove umjetne inteligencije za neke specifične zadatke i potrebe, kako kreirati slike i druge kreativne proizvode poput e-knjiga.
Edukacija je osmišljena da polaznike opremi vještinama potrebnim za učinkovitu integraciju ChatGPT-a u poslovne procese, kako bi maksimalno iskoristili prednosti AI tehnologije u postizanju svojih ciljeva.
O PREDAVAČU
Dalibor Kunić je privatni poduzetnik, dugogodišnji praktičar iz ljudskih resursa, vlasnik agencije za zapošljavanje Personal Net koja uz ostale usluge nudi i uslugu edukacija za bolju zapošljivost ( registrirana za djelatnost obrazovanja u cilju povećanja zapošljivosti radne snage ) te je osobno napredni praktičar i korisnik alata ChatGPT od trenutka kada je isti pokrenut te o tome konstantno prenosi svoja znanja i uvide pravnim i fizičkim osobama, te objavljuje stručne tekstove o ChatGPT.
PRIJAVE NA EDUKACIJU / TRENING:
Na mail dalibor@personal-net.hr ili putem telefona +385 99 311 9106 ( WhatsApp i Viber ) .
FORMAT EDUKACIJE – TRENINGA
Trening se izvodi individualno, 1-na-1 sa predavačem, preko online sustava Zoom ili Google Meet.
Trening je podijeljen na sesije koje traju 50 minuta.
Na početku treninga dogovara se ukupno trajanje treninga i broja sesija.
CIJENA EDUKACIJE – TRENINGA
1 sat / 1 sesija = ukupno 40,00 eura. Polovica ukupnog iznosa se plaće avansno, a ostala polovica nakon završenog treninga. Izdaje se račun nakon cijelog ciklusa treninga. Personal Net nije u sustavu PDV-a.
Nakon završetka treninga, izdajemo uvjerenje o polaženju edukacije.
Studenti, invalidi i nezaposleni imaju 35 % popusta.
Za tvrtke radimo in-house treninge ( cijena na upit ).
————————————————————————————
Otkrijte i upoznajte ChatGPT: Vaš novi digitalni asistent
Autor: Dalibor Kunić, Personal Net, listopad 2024.
Svijet umjetne inteligencije ubrzano napreduje, a jedan od najuzbudljivijih alata koji možete koristiti u svakodnevnom životu, kako privatnom, tako i poslovnom, je ChatGPT. Ovo je kratki vodič za nove korisnike – bez obzira u kojoj ljudskoj djelatnosti ste aktivni ili koje hobije imate, ChatGPT može biti ključni alat koji će vam pomoći da svakodnevno poboljšate svoje jake strane, naučite i poboljšate razne vještine, educirate se o novim znanjima ili pak da u poslu povećate svoju učinkovitost kroz značajnu uštedu vremena i troškova.
Zamislite da u samo tri sata rada više niste početnik. ChatGPT, bilo da ga koristite na webu ili kroz mobilnu aplikaciju, pruža mogućnost da s lakoćom naučite kako upravljati ovim inovativnom tehnologijom umjetne inteligencije. Bez suhoparnih računalnih sučelja i kompliciranih menija – sve što vam treba je razgovor, baš kao da pričate s kolegom ili prijateljem.
Odatle dolazi ime ovog impresivnog alata: “Chat” za razgovor i “GPT”, što označava moćni sustav koji stoji iza njega – generativni pretrained transformer. Ukratko, to je umjetna inteligencija koja ne samo da analizira podatke, već stvara nove sadržaje, informacije i rješenja. To je sustav koji je istreniran s velikom količinom raznih podataka poput podataka iz milijuna izvora – knjiga, Weba, zvučnih zapisa, filmova, rukopisa, novina, magazina, karata, znanstvenih istraživanja itd.
Kada ChatGPT uđe u vašu svakodnevicu, njegov utjecaj je trenutan i nevjerojatan. Može vam pomoći oblikovati razne nove tekstove ( priče, izvještaje, sažetke, planove, studije, poslovna pisma, ugovore ), kreirati grafičke sadržaje ( slike, ilustracije, logotipe ), prevoditi s drugih jezika, učiti složene koncepte, pa čak i pratiti osobne financije ili poboljšavati zdravlje. Različite industrije već ga koriste za donošenje poslovnih odluka, planiranje, kreativno pisanje, učenje novih vještina, analizu podataka i još mnogo toga. Ne radi se samo o rješavanju problema – radi se o stvaranju novih mogućnosti.
ChatGPT je dostupan na mnogim jezicima, a na velikim svjetskim jezicima poput engleskog daje naročito dobre rezultate jer je većinom istreniran na podacima izrađenim tim jezicima. Hrvatski jezik je također dobro podržan, slabije odgovore daje jedino kada je razgovor s ChatGPT na specifičnim dijalektima ili slengu.
Za početak korištenja, jednostavno se registrirajte na Web stranici www.chatgpt.com ili preuzmite mobilnu aplikaciju na svoj mobilni uređaj s jedne od trgovina – Google Play ili Apple Store. Besplatna verzija nudi osnovnu funkcionalnost, no preporučujem da, kada se upoznate s osnovama, isprobate Plus verziju koja košta 20 dolara mjesečno. To je investicija koja se brzo isplati – brži odgovori, veći broj upita, pristup naprednijim verzijama i mogućnost napredne analize podataka i ostalih naprednijih mogućnosti.
Ne čekajte. Vrijeme je da iskoristite sve prednosti i čari umjetne inteligencije i osnažite svoje poslovanje, karijeru i svakodnevni život uz pomoć ChatGPT-a. Pridružite se ovoj revoluciji u edukaciji i tehnologiji – naučite koristiti alat koji vam otvara vrata u budućnost. Baš kao što je nekada bila revolucionarna pojava interneta i mobilnih komunikacija. Još uvijek smo u ranoj i eksperimentalnoj fazi korištenja umjetne inteligencije i ChatGPT-a tako da se imate priliku svrstati među rane i napredne korisnike.
Svibanj 2024. donio je zadnju važnu varijantu i model – ChatGPT-4o (poznat i kao Omni model), najnoviju verziju u trenutku pisanja ovoga teksta ( listopad 2024.) koju danas koristi najviše aktivnih korisnika, brojke kažu da ih je 180 milijuna u cijelom svijetu.
Svojim mogućnostima daleko nadmašuje svoje prethodne verzije, poput verzije ChatGPT-3.5 iz 2022., koja je bila katalizator popularnosti ovakvih alata i koja je kao događaj pokrenula globalni interes za umjetnu inteligenciju. Govorimo o rapidnom napretku ove tehnologije u samo 2 godine. Tvrtka OpenAI već je prezentirala i najnoviji model kojeg zovu “01-preview” i koji pokazuje veliko poboljšanje u rasuđivanju kod davanja odgovora.
Korištenje ChatGPT-a počinje s postavljanjem upita. Jednostavni upiti su dobar početak, ali kako se naviknete na rad s ovim alatom, počnite eksperimentirati s kompleksnijim upitima. Sve što kažete ChatGPT-u, unutar okvira razgovora, predstavlja upit ( eng. prompt ), a složeniji upiti se mogu sastojati od više rečenica ili čak odlomaka.
Ako ste novi korisnik koji se upravo registrirao na Web stranici www.chatgpt.com i još niste upoznati s praktičnim korištenjem, evo nekoliko jednostavnih primjera kako bez straha možete započeti razgovor s ChatGPT-om – Upit: “Ja sam [ ime ], a tko si ti?”.
Upit: “Kako mi možeš pomoći?” Upit: “Što te sve mogu pitati ?” Upit: “Kojim specijalističkim znanjima možeš pristupiti ?”
Promotrite dane odgovore. Shvatiti ćete tako bolje kontekst gdje ga možete sve koristiti i što od njega možete dobiti.
Tako počinje konverzacija s ChatGPT-om, gdje postavljate pitanja, a on odgovara koristeći svoja znanja. Ovdje ne govorimo samo o površnim informacijama – svako pitanje koje postavite otvara vrata dubljoj konverzaciji. Možete tražiti dodatna pojašnjenja, dodavati kontekst i usmjeravati odgovore prema svojim potrebama.
Važno je postaviti što konkretnije i jasnije upite. Općenite ili neprecizne izjave u upitu često vode do slabijih odgovora, dok specifičnost donosi relevantnije rezultate. Također, kod razgovora na hrvatskom jeziku, ponekad ćete primijetiti da ChatGPT ponekad automatski prelazi na druge slavenske jezike. U tom slučaju, uspjerite ga da odgovara isključivo na hrvatskom jeziku i to putem običnog upita ili putem postavki sustava.
Za razliku od Googlea, gdje dobivate popis web stranica koje trebate istražiti, ChatGPT pruža direktne i brze odgovore u stvarnom vremenu, čime vam štedi vrijeme. Ovi sustavi nisu konkurencija, već se međusobno nadopunjuju. Google vam nudi širi pregled, dok ChatGPT isporučuje sažetke u obliku konverzacije.
Kako biste iskoristili pun potencijal ChatGPT-a, prilagodite postavke sustava prema svojim preferencijama. Možete mu dati instrukcije o tome tko ste ( npr. student, poduzetnik, znanstvenik, edukator, pisac, računovođa i sl ), u kojem kontekstu radite i kakve odgovore želite – opširne ili sažete, formalne ili neformalne, kakav ton odgovora želite i da odgovore uvijek želite na hrvatskom jeziku. Tako ćete osigurati konzistentne i bolje prilagođene odgovore.
Jedan od naprednijih elemenata uspješne komunikacije s ChatGPT-om je korištenje određene strukture upita, npr. “uloga/zadatak/format’’ – dodijelite mu ulogu psihologa, zadate mu zadatak i specifičan format odgovora: “Ti si psiholog, napiši tekst o tome što je bipolarni poremećaj tipa 2, u obliku eseja, a u posebnu tablicu stavi kriterije za dijagnozu.” Ova tehnika daje vam kontrolu nad interakcijom i omogućava da dobijete točno ono što trebate. U nastavku ću navesti neke druge strukturirane upite koji se mogu koristiti u poslovnim domenama.
No, važno je napomenuti da ChatGPT nije nepogrešiv. Iako je iznimno napredan, povremeno može davati netočne informacije ili “izmišljati” odgovore ako ne zna odgovor – popularno se to naziva ‘’haluciniranjem’’.
Zato je važno kritički evaluirati njegove odgovore i koristiti zdrav razum. Ako vam se neki odgovor ne svidi, jednostavno možete tražiti ponovno kreiranje odgovora putem linka ispod odgovora. Uvijek kada koristite neke činjenične podatke koje kasnije koristite za nešto drugo ili kada odgovore koristite za kritične svrhe, npr. kreiranje izvještaja ili tekstova, iskontrolirajte činjenične podatke s pomoću drugih izvora informacija, jer kako smo naveli, ovo je još uvijek eksperimentalna faza korištenja i alat nije savršen.
Još jedna uzbudljiva mogućnost je njegova multimodalnost. ChatGPT može obrađivati ne samo tekst, već i slike, grafikone, sadržaje datoteka poput PDF-a, Worda ili Excela. U budućnosti će obrađivati zvučne i video zapise kao dio upita, što će dodatno proširiti njegovu primjenu.ChatGPT će tada znati, vidjeti i ćuti, što će ga stvarno napraviti super cool alatom.
Nadalje, ChatGPT-4o ( Omni ) ima snažnu sposobnost tzv. napredne analize podataka. I za to vam nije potrebno nikakvo prethodno znanje programiranja, programa o poslovnoj inteligenciji ili statistike. Na primjer, možete učitati datoteku s pripremljenim podacima poput Excel tablice, datoteke u .csv formatu ili razne slike te zatražiti analizu tih sadržaja. Na temelju analize možete dalje razvijati razgovor u smjeru kojem želite, tražiti analizu trendova, tražiti obrasce i uvide u podacima, tražiti prijedloge za nove aktivnosti, nove ideje ili čak generirati članke i eseje zasnovane na tim podacima. Za 1 sat možete obaviti posao koji je prije zahtijevao 10-15 sati dobro educiranog stručnjaka i mogu se obraditi skupovi podataka koji su količinski iznimno veliki.
Primjerice, ako upravljate kućnim budžetom u Excelu, ChatGPT može analizirati vaše financijske tokove i predložiti kako smanjiti troškove ili bolje organizirati troškove. U poslovnom okruženju, možete učitati prodajne podatke vaše tvrtke i tražiti odgovore za buduću potražnju ili analizu troškova. Mogućnosti pitanja i analize su ovdje doista neograničene.
Osim osnovnih analiza, ChatGPT se može koristiti u mnogo složenijim scenarijima, kao što su poslovne analize (SWOT), marketinške kampanje (AIDA), postavljanje ciljeva (SMART), pa čak i programiranje. Ne morate biti programer da biste koristili ove mogućnosti – ChatGPT obavlja sve u pozadini na temelju vaših jasnih i strukturiranih upita.
Kod složenijih upita preporučuje se korištenje predložaka poput RTF-a (role, task, format), CTF-a (context, task, format), ili drugih skraćenica ovisno o vašim potrebama. Na primjer, možete zadati upit: “Ti si poslovni analitičar, analiziraj podatke iz ove Excel tablice koristeći SWOT metodu koju će direktor tvrtke za prezentaciju kolegama” Ovaj oblik strukturiranog upita omogućuje ChatGPT-u da precizno razumije što želite i isporuči vam točne rezultate – u ovom slučaju nacrt SWOT analize koju možete dalje oblikovati kako želite.
Još jedna uzbudljiva mogućnost je generiranje slika i ilustracija s pomoću ChatGPT-4o i njegovog podsustava u pozadini koji se zove Dall-E 3, gdje opisivanjem slike koju zamislite u svojoj mašti, u obliku teksta dadete uputu ChatGPT- ju da kreira neki vizualni sadržaj. Ako trebate grafičke prikaze, slike ili dijagrame za prezentacije ili projekte, ChatGPT vam može brzo pomoći. Jednostavno unesite opis onoga što želite vizualizirati i on će vam ponuditi grafičko rješenje. Potrebno je malo vremena za eksperimentiranja s opisivanje onoga što želite, jer možda vam neće se odmah svidjeti uradak, pa ga onda navodite u željenom smjeru dok ne dobijete sliku kakvu želite.
Naravno, postoje i određena ograničenja u odgovorima ChatGPT. Dizajniran je da ne odgovara na upite koji se odnose na nelegalne aktivnosti, nasilje ili bilo kakve druge štetne namjere. Na primjer, nikada vam neće pomoći u kreiranju sadržaja koji narušava privatnost, promiče govor mržnje ili ugrožava autorska prava. Ova ograničenja su namjerno postavljena kako bi se osigurala sigurnost i etičnost u njegovom korištenju.
Ako aktivirate opciju memorije, ChatGPT može pamtiti vaše preference i podatke koje ste podijelili s njim u dosadašnjim razgovorima, te vam pružati personalizirane odgovore u budućnosti. Na primjer, može zapamtiti vaše hobije, poput sviranja gitare, ili da ste vegetarijanac, i to će uzimati u obzir prilikom budućih odgovora. Naravno, ako baratate osjetljivim podacima, uvijek imate mogućnost korištenja tzv. privremenog razgovora, gdje ChatGPT ne pohranjuje informacije iz razgovora. U postavka ima dovoljno kontrola za privatnost i sigurnost.
S čestim korištenjem može doći i do preopterećenosti informacijama kod korisnika. ChatGPT je atraktivan i moćan alat koji vas naprosto ‘’nosi’’ prema sve obimnijim sadržajima, pa ako ste jako znatiželjna osoba prevelika količina podataka i informacija može ponekad uzrokovati kognitivni umor ili čak burnout. Zato je važno raditi pauze u korištenju, posebice ako koristite alat za složenije analize ili projekte. Svježina u radu s podacima i informacijama je uvijek poželjna. Kada osjećate informacijsko preplavljivanje vaša učinkovitost je smanjena.
Osim na Webu, ChatGPT je uvijek dostupan i putem mobilne aplikacije- “u džepu”. Korištenje mobilne verzije dajem vam jednu dodatnu mogućnost – omogućava vam postavljanje glasovnih upita. Ova značajka donosi novu dimenziju korisničkog iskustva, sličnu kao kod Google Asistenta ili Sirija, ali s daleko većom razinom interaktivnosti i kvalitete odgovora. Eksperimentirajte razgovarajući glasom s umjetnom inteligencijom.
Sve ove izložene mogućnosti čine ChatGPT-4o ( Omni ) nezaobilaznim pomoćnikom u modernom svijetu. Nije važno jeste li profesionalac koji želi optimizirati poslovne procese ili netko tko samo želi bolje organizirati privatne obveze – ChatGPT ima odgovor za vas.